8 – Διασύνδεση αποφοίτων ΜΔΕΠ

Οι υπηρεσίες προς όλους τους μαθητές δεν σταματούν με την αποφοίτηση. Το Πανεπιστήμιο και η Ιατρική Σχολή συνεχίζουν να προσφέρουν υπηρεσίες στους αποφοίτους, όπως αυτές που προσφέρει το Γραφείο Διασύνδεσης Σπουδών και Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου (https://career.uth.gr). Το Γραφείο (DASTA dasta.uth.gr) λειτουργεί σύμφωνα με τα πρότυπα συγγενών γραφείων καριέρας στο εξωτερικό. Η αποστολή του είναι να βοηθήσει φοιτητές και αποφοίτους να προσεγγίσουν το επιθυμητό επαγγελματικό τους μέλλον, να ανακαλύψουν τις δεξιότητές τους και να διεκδικήσουν μια θέση εργασίας στο σύγχρονο, ανταγωνιστικό περιβάλλον ή να αναπτύξουν και να εφαρμόσουν μια επιχειρηματική ιδέα. Το Γραφείο Διασύνδεσης παρέχει σε φοιτητές και αποφοίτους:

• πληροφορίες σχετικά με πιθανές μεταπτυχιακές σπουδές, υποτροφίες και χορηγίες,
  • προκηρύξεις και αγγελίες κενών θέσεων,
  • ατομική και ομαδική καθοδήγηση και συμβουλευτική σταδιοδρομίας,
  • εργαστήρια και εκδηλώσεις επαγγελματικής ανάπτυξης και επιχειρηματικότητας.